manga

Manga je japonský termín pre komiksový štýl kresby. Mimo Japonska sa ním označuje špecifický japonský štýl komiksu v tlačenej alebo animovanej podobe. Pre animované filmy v štýle manga sa používa japonské slovo anime.

Charakteristické znaky mangy:

  • Kresba: Postavy v mange sa zvyčajne vyznačujú veľkými očami, malými ústami a špicatým nosom. Často sa používajú aj rôzne dynamické pózy a prehnané výrazy tváre.

  • Príbeh: Manga pokrýva širokú škálu žánrov, od romantiky a komédie až po akciu a sci-fi. Príbehy sú zvyčajne rozdelené na kapitoly, ktoré sa publikujú v sériách.
  • Formát: Manga sa zvyčajne číta zprava doľava, na rozdiel od západných komiksov, ktoré sa čítajú zľava doprava. Stránky sú zvyčajne čiernobiele, aj keď sa v poslednej dobe stávajú populárnymi aj farebné mangy.
  • Tlač: Manga sa zvyčajne tlačí v mäkkej väzbe a má formát podobný časopisom. Zbierky kapitol sa potom zväzujú do hrubších zväzkov nazývaných tankóbon.

Manga je dnes v Japonsku aj vo svete nesmierne populárna. Existuje mnoho rôznych žánrov mangy, takže si každý môže nájsť niečo pre seba. Manga sa tiež stala inšpiráciou pre mnoho západných filmov, televíznych relácií a videohier.