Recenzia komiksu Liga Spravedlnosti - Žádná spravedlnost

Recenzia Liga Spravedlnosti - Žádná spravedlnost

Komiksové eventy bývajú často ošemetná záležitosť. Ak sú spracované kvalitne, tak sa stávajú instantnou klasikou a majú obrovskú obľubu u čitateľov. Žiaľ, vydavateľstvá na nás valia jeden event za druhým a tie častokrát nedokážu dostáť hype-u, ktorý ich sprevádza. Pozrime sa na ten nedávny zo stajne DC Comics menom Liga Spravedlnosti - Žádná Spravedlnost.

O scenár sa postaral Scott Snyder, ktorý je aktuálne jednou z najžiarivejších hviezd superhrdinského komiksu. V češtine od neho vyšiel veľmi obľúbený Batman run, v ktorom čitateľom predstavil Batman: Soví tribunál, ukázal zmodernizovaný zrod netopierej legendy v knihách Rok Nula a niekoľkokrát nechal temného rytiera potrápiť sa s Jokerom. S veľkými eventami má už tak isto skúsenosť, pretože pre DC napísal veľkolepú udalosť Temné noci: Metal 1 (Znovuzrození hrdinů DC), ktorá tiež vyšla aj u nás.

Práve na tento komiks priamo nadväzuje Žádná Spravedlnost, kedže na konci sa hrdinom pri záchrane vesmíru nechtiac podarilo prelomiť Stenu Zdroja, obrovskú bariéru, ktorá nás mala chrániť pred neznámym Zlom. Tým Zlom sú štyria prastarí Titáni, ktorí sú zosobnením štyroch životných síl. Jedná sa o Záhadu, Zázrak, Múdrosť a Entropiu. Supermanov protivník Brainiac hrozbu odhalil včas a preto zo Zeme uniesol rôznych hrdinov a zlosynov, ktorých poskladal do štyroch tímov, kde každý reprezentuje jednu zo spomínaných životných síl. Hrdinsko-zlosynské tímy sa presúvajú na Brainiacovu domovskú planétu Colu, na ktorú ako prvú Titáni útočia. Dôvodom je fakt, že práve na Colu vyrástli štyri stromy, každý naplnený jednou energiou, ktorú Titáni pohltia a tým zničia planétu. To, aby tímy mali motiváciu pomôcť, si Brainiac poistil tým, že aktivoval aj rovnaké stromy na Zemi a ak sa im nepodarí zachrániť jeho planétu, Titáni okamžite zamiera k ten našej.

Ja viem, zápletka sa môže zdať až priveľmi zahlcujúca. Ale ono to našťastie funguje! Snyderovi sa nejakým spôsobom podarilo informácie dávkovať postupne a spôsobom, že všetko do seba zapadá a dáva zmysel. Navyše, komiks sa nehrá na nič vážne a je stále popkornovou akčnou zábavkou. Aj tímy sú poskladané dobre. Máme tu drsné postavy ako Batman, Deathstroke alebo Lex Luthor. Na druhej strane zábavné charaktery ako Lobo, Beast Boy a nemože chýbať ani Harley Quinn aj keď. veľa vody nenamúti a omnoho zábavnejšie mi prišli interakcie práve medzi Lobom a Beast Boyom. Nechýbajú ani ikony ako Superman a Wonder Woman a tiež zástupcovia magickej časti vesmíru DC Comics ako Raven, Dr. Fate alebo rýmujúci démon Etrigan.

Žádná Spravedlnost je reprezentatívnou prehliadkou všetkých aspektov DC Comics a musím pochváliť, s akou ľahkosťou s nimi Snyder pracuje. Žiaľ, nezostáva nič dlžný svojej povesti a aj v tomto prípade príbeh trpí miernym neduhom jeho rozprávačského štýlu. Keď už všetko vyzerá bezradne a celá situácia sa javí ako stratená, Snyder vytiahne z rukáva nejakú formu “deus ex machina” a všetko je zachránené. S tým ale pri čítaní jeho komiksov nejako počítate a je to jediná vada na inak výbornom a zábavnom príbehu. Komiks je mimochodom úvodnou kapitolou pre Snyderov vlastný Justice League run a prezradím, že za mňa ide o najlepší JL run od dôb JLA Granta Morrisona

O kresbu sa postaral Francis Manapul a jeho štýl sa veľmi dobre hodí pre akčný komiks, akým Žádná Spravedlnost rozhodne je. Navyše, veľmi si cením, že Manapulov štýl je hneď na prvý pohľad spoznateľný. Prekvapilo ma však, že v treťom zošite ho vystriedal Riley Rossmo a z tohto rozhodnutia som veru šťastný nebol. Jeho kresba mi príde vyslovene divná a vôbec sa mi nepáči. Našťastie to bola striedačka len na jedno číslo.

O preklad sa postaral ostrieľaný veterán Ľudovít Plata a jeho preklad je štandardne kvalitnou prácou. Musím však vytknúť jednu maličkosť a tou je, že v preklad pána Platu Damian Wayne oslovuje Batmanatáto”. Damian je síce Bruceov syn, ale oslovenie “táta” je úplne mimo jeho charakter. Damian bol vychovaný Ligou Assasínov a je to temný, večne sa mračiaci mladík a jeho vyjadrovanie zodpovedá tomuto profilu. V angličtine Batmana oslovuje slovom “father”a nie “dad”, takže v češtine by som určite použil výraz “otče”, ktorý sa k postave Damiana hodí omnoho lepšie. Nebyť tejto maličkosti, nemám čo prekladu vytknúť.

 

Záver: Liga Spravedlnosti: Žádná Spravedlnost je výborný, veľmi zábavný a akčný komiks, ktorý nás pripravuje na parádnu jazdu, ktorou bude Liga Spravedlnosti Scotta Snydera. Nebyť kresby v treťom čísle, typického Snyderovského konca a drobného prekladateľského kiksu, nemal by som čo vytknúť. Tak či tak sa jedná o vysoko kvalitný komiks, ktorý by nemal chýbať v zbierke žiadneho fanúšika sveta DC Comics.

Hodnotenie: 85%

Recenziu pre vás pripral Nix Uotan - pri nákupe neváhajte použiť zľavový kód CauteKomiksaci pre 10% zľavu z nákupu!